User Tools

Site Tools


pl:av_manual:tags

Tagi

Tagi RFID odgrywają ważną rolę w ActiveView. Są używane przez punkty kontrolne, które tworzą trasy. Tagi RFID mogą być również traktowane jako identyfikatory ludzi i wyzwalacze akcji.

Istnieją dwa typy tagów: tagi normalne i tagi wirtualne. Tagi normalne to urządzenia ActiveGuard. Tagi wirtualne to punkty kontrolne, które nie są powiązane z żadnym urządzeniem. Tagi te reprezentują obszar lub czynność, która ma być wykonana na trasie. Tagi normalne są sprawdzane przez ActiveGuard. Tagi wirtualne są kontrolowane poprzez wejście w dany obszar lub automatycznie.

Aby otworzyć listę tagów, należy wybrać Zarządzanie → Tagi z głównego menu. Stamtąd będzie można edytować i usuwać tagi. Lista jest aktualizowana automatycznie, więc będziesz widzieć nowe tagi bez jej odświeżania.

Nowe tagi dodawane są przez system po odczytaniu ich po raz pierwszy używając ActiveGuarda/ActiveTracka. Domyślnym typem taga jest punkt kontrolny. Jeśli ActiveGuard, którego użyłeś, jest powiązany z obiektem, odczytany tag automatycznie zostanie powiązany z tym obiektem.

Nowe tagi wirtualne mogą być dodane przez po kliknięciu w przycisku „Utwórz”.

Lista tagów i szczegóły taga

Można przefiltrować listę tagów po typie. Ponadto, można zaznaczyć opcję “Pokazuj najpierw ostatnio dodane”. Tagi zostaną posortowane po dacie dodania w porządku malejącym.

Każdy normalny tag ma następujące parametry:

  • Nazwa - unikalna nazwa taga. Po pierwszym zeskanowaniu taga, jest on automatycznie dodawany do sytemu pod nazwą w następującym formacie <data i czas>; <RFID>
  • RFID (tylko do odczytu)
  • Typ taga - określa efekty odczytywania taga.

Wyróżniane są następujące typy:

  • Punkt kontrolny - może być użyty do zdefiniowania drogi. Można wybrać firmę i obiekt, z którymi będzie powiązany (tylko punkt kontrolny połączony z obiektem może być częścią drogi). Jeśli punkt kontrolny jest rzeczywiście częścią trasy, nie może być usunięty.
  • Alarm – odczyt taga powoduje włączenie alarmu. Możesz wybrać typ generowanego alarmu.
  • Identyfikator strażnika (np. legitymacja strażnika) - odczytanie identyfikatora strażnika przy pomocy ActiveGuarda automatycznie powiąże go z nim (jeśli ta funkcja została włączona w ustawieniach urządzenia). Możesz wybrać strażnika, do którego identyfikator jest przypisany.
  • Identyfikator pracownika (np. legitymacja pracownika lub szablon odcisku palca pracownika) - gdy identyfikator pracownika jest odczytany przy pomocy ActiveGuarda w trybie “włączonego wpuszczania”, zarejestrowane zostanie zdarzenie o wejściu do miejsca pracy. Gdy zostanie odczytane w trybie “włączonego wypuszczania”, zarejestrowane zostanie zdarzenie o wyjściu z miejsca pracy. Te zdarzenie mogą być wyświetlone w raporcie Zdarzeń i alarmów. Można wybrać firmę i pracownika, do którego identyfikator jest przypisany.
  • Odłącz od obiektu - odczytanie taga tego typu, przy pomocy ActiveGuarda/ActiveTracka powiązanego z obiektem, spowoduje usunięte tego wiązania (jeśli ta funkcja została włączona w ustawieniach urządzenia).
  • Włączenie trybu wpuszczenia - odczytania tego taga typu przy pomocy ActiveGuarda przełączy go w “tryb wpuszczania” (jeśli ta funkcja została włączona w ustawieniach urządzenia).
  • Włączenie trybu wypuszczania - odczytanie tego taga tego typu przy pomocy ActiveGuarda przełączy w “tryb wypuszczania” (jeśli ta funkcja została włączona w ustawieniach urządzenia).
  • Wyłączenie trybu wpuszczania/wypuszczania - odczytania taga tego typu przy pomocy ActiveGuarda przełączy go w tryb normalny, czyli ani “tryb wpuszczania” ani “tryb wypuszczania” (jeśli tak funkcja została włączona w ustawieniach urządzenia).

Wszystkie tagi wirtualne są typu punkt kontrolny. Wyróżniane są dwa typy tagów wirtualnych:

  • Tagi obszarowe – tagi te są sprawdzane, gdy ActiveTrack znajdzie się w określonym miejscu (w obrębie okręgu zdefiniowanego przez środek i promień). Tag obszarowy działa tylko wówczas, gdy jest dodany do ścieżki.
  • Tagi rozkazowe – ten typ taga jest sprawdzany automatycznie. Jeśli zostanie odczytany, przypisane mu polecenie zostaje wysłane do urządzeń (do urządzeń wykonujących ścieżkę wykorzystywanych podczas patrolu na danej trasie, wszystkich urządzeń w obiekcie lub do wszystkich urządzeń w firmie).

Tagi obszarowe

Tagi obszarowe są tagami wirtualnymi ponieważ reprezentują obszar (zawsze jest to okrąg), a nie rzeczywistego taga. Są również punktami kontrolnymi ponieważ mogą być użyte w trasach, tak jak zwykłe punkty kontrolne.

Tag obszarowy

Tagi obszarowe posiadają następujące cechy:

  • Nazwa
  • Pozycja – określa środek okręgu,
  • Promień – określa rozmiar okręgu,
  • Zdarzenia – lista zdarzeń, która może być wysłana z ActiveTrack.

Tag obszarowy jest sprawdzany gdy ActiveTrack znajdzie się w zdefiniowanym okręgu. Wysłana zostaje wówczas wiadomość, której typ został zdefiniowany na liście zdarzeń. Położenie ActiveTrack jest określana za pomocą lokalizacji GPS.

Pozycja taga może być określana na dwa sposoby. Możesz wpisać współrzędne w polu Pozycja. Zamiast tego możesz także kliknąć na przycisk z kompasem / różą wiatrów obok pola Promień. Wyświetlona zostanie mapa, na której możesz określić położenie wstawiając znacznik w odpowiednim miejscu.

Tag rozkazowe

Tagi rozkazowe są tagami wirtualnymi ponieważ nie reprezentują one rzeczywistych tagów. Są również punktami kontrolnymi ponieważ mogą być użyte w trasach, tak jak zwykłe punkty kontrolne.

Tag rozkazowy

Tagi rozkazowe mają następujące właściwości:

  • Nazwa
  • Wyślij do – określa do jakich urządzeń jest wysyłane polecenie,
  • Rozkaz – komenda jaka ma zostać wysłana.

Tagi rozkazowe są sprawdzane automatycznie. Na przykład jeśli definicja trasy określa, że tag powinien być sprawdzony pomiędzy 10 a 12 minutą po rozpoczęciu trasy, tag poleceń jest sprawdzany automatycznie w 10-tej minucie.

Gdy tag rozkazowy zostanie sprawdzony, określone polecenie jest wysyłane do wybranych urządzeń. Możesz wprowadzić różne polecenia, przykładowe polecenia zostały wyświetlone poniżej w polu Komenda. Polecenia można wysyłać do:

  • urządzenia wykonującego trasę, które jest ostatnim urządzeniem używanym na danej trasie,
  • wszystkich urządzeń w obiekcie, do którego przypisany jest tag poleceń,
  • wszystkich urządzeń w firmie, do której przypisany jest tag poleceń.

Dodatkowe opcje

Na liście tagów dostępne jest menu kontekstowe, z następującymi opcjami:

  • Edytuj zaznaczenie - otwiera szczegóły taga. Jeśli został wybrany więcej niż jeden tag, pola nazwy i RFID będą ukryte a pozostałe parametry tagów zostaną zmienione we wszystkich zaznaczonych tagach na raz.
  • Usuń zaznaczone - usuwa wszystkie zaznaczone tagi.
  • Zaznacz wszystkie - zaznacza wszystkie tagi na aktualnie otwartej stronie.
  • Odznacz wszystkie - odznacza wszystkie tagi.
pl/av_manual/tags.txt · Last modified: 2022/04/01 10:43 (external edit)